En Kötü 7 Fiyat Performans Ürünü


Bir ürünün verimliliğini belirleyen onun fiyat-performans dengesidir. Günlük hayatta ise sahip olduğumuz ezberler nedeniyle genellikle satın aldığımız ürünlerin ederleri üzerine kafa yormayız. Öyle öğretilmiş öyle kabul ederiz. Peki aslında fiyat-performans bakımından verimsiz olduğu halde tercih etmeye alışkın veya mecbur olduğumuz ürünler yok mu?

1- Pizza

Elbette İtalyan üsulü yapılan müthiş bir lezzetten söz etmiyoruz. Restoranlarda 30 küsür liraya satılan pizzaların çoğu hamurun üzerine konan ve toplam maliyeti 1 lirayı dahi bulmayan malzemelerle doludur.

2- Benzin

Bu konuda yorum yapmaya gerek yok sanırım.

3- Ev

Maalesef günümüzün acı gerçeği. Yaşanabilir bir yerde yaşanabilir bir ev fiyatıyla kurulabilecek herhangi bir işletme, dükkan veya yatırımdan 1 yıl içinde o evden birkaç tane satın alacak para kazanılabilir.

4- Baklava

Ne yazık ki bu da efsanevi lezzeti sebebiyle maliyetinin çok üzerinde satılan bir besin maddesi. 1 tepsi baklava 100 lirayı aşan bir fiyata sahipken maliyeti çoğu kez bunun 10’da 1’i bile değildir.

5- Parfüm

En kalitelisi de olsa maliyeti, satış fiyatının 100’de 1’i seviyesinde gezen bir imaj ve bakım ürünü.

6- Free Shop Ürünleri

Hepiniz en az 1 kere havaalanında uzun saatler kalmak zorunda kalmışsınızdır değil mi?

7- Makaron

Şirin bir görüntüye ve aşırı şekerli bir tada sahip olan bu tatlıların minik bir tanesi ortalama bir fiyatlandırma ile 7-8 liraya satılırken, maliyetleri bunun 50’de 1’i bile değildir.


Bu içeriğe senin tepkin?

eğlendim eğlendim
333
eğlendim
güldüm güldüm
233
güldüm
şaşırdım şaşırdım
133
şaşırdım
beğendim beğendim
33
beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir