Evde Bakılabilecek 5 Kuş Çeşidi


Evde evcil hayvan beslenmesi kişilerin duygusal bağlarının kuvvetlenmesini sağlar. Çoğu zamanda insanlar evlerinde tek kalmamak için bir evcil hayvan sahibi olmak isterler. Hayvan sevgisi insani duyguların artmasına sebebiyet verir. Kuşların beslenmesi ve onlarla diyalog halinde olunması psikolojik olarak düzeltmelere sebebiyet verir. Evde bakılabilecek 5 kuş çeşidi ise şu şekildedir:

 • Muhabbet kuşu
 • Sultan papağanı
 • Kanarya
 • Hint Bülbülü
 • Cennet Papağanı

Kuş sahibi olmak isteyen bireyler daha önce kuş bakımı yapmamışlarsa eğer daha nazik kuşların tercih etmesi tavsiye edilir. Çünkü kuş bakımı çok özen gösterir doğaları gereği uçan canlılar sürekli kafes içerisinde kalırsa hırçınlaşma durumu oluşur. Böylece kendisine yaklaşılması tehlike arz eder. Evcil hayvan bakımı özen gerektirir. Bu bakımlar rutin olarak yapılmalıdır. Aksi taktirde kendinize bir arkadaş almış olmazsınız.  Evinize almadan bu kuşlar hakkında bilmeniz gereken detaylı bilgiler aşağıda verilmiştir.

Muhabbet kuşu

En çok tercih edilen kuş türüdür. Bu kuşlar sizlerin tekrarladığı kelimeleri kullanmayı severler ancak sesleri papağanlar kadar yüksek değildir. Bu nedenle hırçın davranış sergilemediği için sizi rahatsız etmez.

Sultan papağanı

Çok sevimli bir görüntüye sahiptir ve kendini size sevdirmeye çalışır. Kuşlar arasında bakımı en kolay olan kuştur. Konuşmayı çok sever ve muhabbet kuşundan daha yüksek seslidir. Ekonomi konusunda sizleri zorlamaz.

Kanarya

Çok minik ve sarı tüylü olan bu kuşlar melodik bir sese sahiptir. Kanaryalar oldukları yerde kalır ve çok hareket etmezler. Bu konuda evinizde kuştan korkan biri varsa kanarya güzel bir tercihtir.

Hint Bülbülü

bu kuş türü diğer kuşlara göre daha hareketlidir. Hint Bülbülü evcilleştirilmediği için konuşamazlar. Aynı zamanda bu kuş türünü beslerken kafes yerini değiştirmemeye özen gösterin.

Cennet papağanı

Bu kuş türü görüntüsüyle evin enerjisini yükselten özelliktedir. Aynı zamanda kendini size sevdiren bir özelliktedir böylece sizin enerjinizi de yükseltir. Kemirmeyi çok severler bu nedenle kafes dışarısına çıktığı zaman eşyalarınıza dikkat etmeniz gereklidir.

Kuş Bakımı Nasıl Olmalı

Kuş sahibi olmak bireylerin nazik olmalarını da tetikler. Küçük bir yapıda olan bu canlılar sizin gösterdiğiniz şefkat ile sizlerle muamele eder. Kuş bakımı nasıl olmalı:

 • Öncelikle kuşunuza uygun bir kafes seçimi yapılmalıdır.
 • Kuş yemi alırken içerisindeki tahılların bilinmesi lazım ve bu tahılların kuşunuzun türüne uygun besin değerleri içermelidir.
 • Kuşun içeceği suyun taze olması gerekir.
 • Kuşunuzun rahatça oyun oynayabileceği ortamı olmalı.
 • Sürekli olarak kafes içerisinde kalmamalı.
 • Kafes temizliğinin düzenli olarak yazılması hastalanma risklerini daha aza indirger.
 • Tırnak bakımlarının uzama süresiyle orantılı haftalık kesim yapılmalıdır.
 • Kuşun fiziksel bakımlarını gerçekleştirirken yıkama işleminden sonra ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir.

Belirtilen bu durumlar her kış için gerekli olsa da bazı kuşlar için daha fazla hassasiyet gerekir.


Bu içeriğe senin tepkin?

eğlendim eğlendim
179
eğlendim
güldüm güldüm
549
güldüm
şaşırdım şaşırdım
293
şaşırdım
beğendim beğendim
163
beğendim

10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir