Yaşanacak En İyi 5 Ülke


Son dönemde yapılan anketler ile Dünya’nın en yaşanılır 5 ülkesi olarak İşveç, İşviçre, Almanya, İngiltere ve Hollanda olarak belirlenmiştir. Dünya üzerinde yaşanabilirlik sıralamasına göre belirlenen anketler neticesinde ilk 15 ülkenin Avrupa’da bulunduğu gibi Yaşanacak En İyi 5 Ülkede Avrupa kıtasında yer almaktadır.

Avrupa’nın Kalbi Alp Dağlarının Ana Vatanı İsviçre

Dünya üzerinde yaşanılabilirlik konusunda yapılan anketlerde belirlendiği üzere İsviçre; yaşanacak en iyi 5 ülke arasında ilk sırada yer almaktadır. İsviçre’nin büyük bir kısmı Alp dağlarından oluşmaktadır ve her birinin boyu 4.500 metreyi aşan yüksekliğe sahiptir. Doğal güzellikler ve yeşil habitatı ile dikkat çeken ve Dünya’nın en temiz havasına sahip olduğu bilinen İsviçre; el değmemiş birçok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır.

Yemyeşil vadileri ve şelaleleri ile bilinen doğa harikası ülkenin şehir merkezi ise mimari harikası bir tasarıma sahiptir. Tek katlı evler, düz ve geniş sokak yapısı bisikletle ulaşıma oldukça elverişli tasarlandığından ülkede yaşayan insanların çoğu araba kullanmayı tercih etmemektedir.

Orta Avrupa’nın En Gelişmiş Ülkesi Almanya!

Dünyanın yaşanacak en iyi 5 ülkesi arasında ikinci sırada yer alan Almanya; Bavyera kültürünün Dünya’ya yayılmasını sağlamış, sanayide ve turistik mimaride diğer ülkelere önderlik etmektedir. Etrafı diğer Avrupa ülkeleri ile çevrili olduğundan, sınırlar arası geçiş yürüyerek bile sağlanabilmektedir. Kendine has mutfağı ve doğal zenginlikleri ile bilinen Almanya Orta Çağ döneminden kalma kaleleri ve şehir merkezlerini korumayı başarabildiğinden tarihi yakinen takip etme imkanı sunmaktadır. Yüksek apartmanlardan ve sıra sıra apartmanlardan uzak bir kentsel yerleşimi olan Almanya’da insanlar kentler arası seyahat etmedikçe bisikleti şehir içi ulaşım olarak tercih ettiklerinden hava çok daha temiz ancak soğuktur.

Kraliçe’nin Ülkesi İngiltere; Büyük Britanya’nın Kalbi!

Avrupa’nın en gelişmiş ve modern kentleri arasında yer alan İngiltere yaşanacak 5 şehir arasında üçüncü sırada yer alan Dünya’nın en çok turist alan ve yaşam standartlarının en yüksek olduğu ülke olarak kabul edilmektedir. Bazı yüksek dağlık kesimleri ve küçük tepeleri dışında düz bir araziye sahip olan ülkenin başkenti Londra, turistik gezilerin yaygın olarak yapıldığı şehirdir. Oxford ve Cambridge şehirleri ülkenin akademik alanını kapsamakta ve genelde eğitim amacı ile ziyaret edilmektedir.

Kış Turizminin Kalbi İsveç!

Dünya üzerinden kış turizmi için milyonlarca turisti topraklarında ağırlayan İsveç; 2 milyonluk nüfusu ile kayak turizminin kalbi olarak görülmektedir. Dünya’nın yaşanabilir ülkeleri arasında dördüncü sırada yer alan İsveç; düzenli şehir yapılanması ve kent düzenlemesi sayesinde son derece kolay bir ulaşım hattını bünyesinde bulundurmaktadır. Gelişmiş toplu taşıma ağı sayesinde şehrin bi ucundan diğerine kolaylıkla erişim sağlanabilmektedir.

Medeniyet Konusunda Dünya’ya Örnek Hollanda!

Hollanda Türklerinde sıklıkla yaşamak için yerleştikleri ülkeler arasında yer alırken, başkenti Amsterdam turist akınına uğrayan şehirlerinin ilki olarak tercih edilmektedir. Kültür, sanat, müzik, doğa ve gelenekler açısından Hollanda oldukça zengin bir örfe sahiptir. Ülkenin en bilindik kültürel yerleri arasında Kraliyet Sarayı ve Van Gogh Müzesi bulunur. Hollanca yaşanacak en iyi 5 ülkenin beşincisi olarak yer alır.


0 Comments

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir