Arka Bahçe İçin En İyi Ağaçlar


Meyve ağacı mı, yoksa yaz kış dayanacak ağaçlar mı istersiniz?

Bahçeye Uygun Meyve Ağaçları

Kiraz

Meyve veren kiraz ağacı küçük bahçeler için mükemmel ağaçlardır. Bahar çiçekleri nefes kesici ve meyveleri lezzetlidir. Küçük alanınızda büyümesini sağlamak için bodur kiraz seçin. Doğal gölfge de sağlar.

İncir

Suriye ve İran’a özgü incir ağaçları ülkemizde yetişir. Brown Turkey adı verilen ise her toprağa uyum sağlar. İnciri sıcak bir duvara yaslayın. 3-4 metre yüksekliğe ulaşır ve Ağustos’ta incire doyarsınız.

Elma

Elma ağaçları alanı en iyi şekilde kullanmak için ideal ama bu çok çeşitli bir ağaç. Family espalier olarak bilinen türü seçin. Sıcak, güneşli bir duvara dikin veya bahçe ayırıcı olarak kullanın.

Şeftali

Şeftaliler sevimli küçük ağaçlarda büyür ve düşündüğünüzün aksine dayanıklıdırlar. Meyve almak için sıcak, güneşli ve korunaklı bir yere dikilmeleri önemlidir; yaz noktalar çiçeklere zarar verme riskini artırır.

Sonbahar İçin Küçük Ağaçlar

Japon Akçaağaç

Bahçenizi fazla doldurmayacak çok sayıda küçük, yavaş büyüyen Japon akçaağaçları (Acer palmatum) vardır. Yeşillik, sonbahar rengi sağlar ve çekici bir şekilde büyür. Onları doğrudan güneş görmeyen korunaklı bir yerde büyütün. Aralarından seçim yapabileceğiniz bazı güzel çeşitler var ama Acer palmatum ‘Orange Dream’ özellikle favoridir.

Paperbark Akçaağaç

paperbark akçaağaç, Acer griseum, sonbaharda zengin, koyu kırmızı bir renge dönüşen koyu yeşil yaprakları olan, yavaş büyüyen küçük bir ağaçtır. Yapraklar döküldükten sonra, kestane rengi kabuğu soyularak altındaki yeni, turuncu-kırmızı kabuğu ortaya çıkardığından, gövdesi ve gövdeleri kışın ilgisini çeker.

Amelanchier

Amelanchier canadensis ve Amelanchier lamarckii dahil olmak üzere Amelanchier ağaçları, ilkbaharın başlarında beyaz, gösterişli çiçeklere ve yaz aylarında mor meyvelere sahiptir. Sonbaharda yaprakları koyu yeşilden altın rengine döner. Nemli toprakta güneşli veya kısmen gölgeli bir yerde en iyisini yapar ve nihai olarak 6 m yüksekliğe ulaşabilir.

Erguvan

Yaygın olarak erguvan olarak bilinen Cercis ağaçları, ilkbahar ve yaz çiçekleri için yetiştirilir ve bazı çeşitlerin de dramatik bronz veya mor yaprakları vardır. Cercis chinensis ‘Avondale’ yaklaşık 3 m uzunluğa ulaşırken, Cercis canadensis ‘Forest Pansy’ 8 m’ye kadar büyüyecek. Erguvan ağacı Cercis siliquastrum 4,5 metreye ulaşır.


Bu içeriğe senin tepkin?

eğlendim eğlendim
68
eğlendim
güldüm güldüm
413
güldüm
şaşırdım şaşırdım
225
şaşırdım
beğendim beğendim
94
beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir