Dünyanın En Güzel 6 Peyniri!


Tek başına ya da krakerle birlikte tüketilen, hamur haline getirilen, ekmeğin arasında eritilen ya da sandviç haline getirilen peynir, dünya mutfağının temel gıda maddelerinden biri olmaya devam ediyor. Vejeteryanlar ve veganlar bile peynirden tamamen vazgeçmeyi zor buluyor!

  1. Baharatlı Çedar

Cheddar, İngiltere’nin Cheddar köyünden çıkan  inek sütü peyniridir ve şu anda İngilizce konuşulan hemen hemen tüm ülkelerde en popüler ve ucuz peynirlerden biridir.

Bazı kaşarlar beyaz, diğerleri sarı veya turuncudur. Bunun nedeni, New England’da yapılan çedarların beyaz olması, başka yerlerde yapılan çedarların ise kökenlerini ayırt etmek için sarı ya da turuncuya boyanır. Günümüzde çedarın rengi sadece tüketici tercihidir, tüm renklerin tadı aynıdır.

2 ila 3 aylık yumuşak çedarlar, 6 ila 9 aylık baharatlı ve 1 ila 2 yıllık ekstra baharatlı olanları var. Çedar yaşlandıkça, daha derin tatlarla daha hafiften daha keskin hale gelir. Dokusu ayrıca pürüzsüz ve kremsiden kalsiyum laktat adı verilen sert, tuzlu kristallerin büyümesine kadar gider.

  1. Mozzarella

En ünlü fıçı peynir türlerinden biri olan, aslen Campania bölgesinden İtalyan kökenli bir peynir. Klasik mozzarella (Mozzarella di bufala campana) siyah manda sütünden yapılır, ancak mozzarella neredeyse her zaman inek sütü sanılır.

Bu peynir, uzun süre dayanmadığı için salamura batırılmış beyaz toplar şeklinde satılmaktadır. Ayrıca mozzarella peyniri normal peynir gibi serttir, sıcak yemeklerde kullanılır. Füme mozzarella (Mozzarella affumicata) da üretilmektedir.

Mozzarella, İtalyan mutfağının temellerinden biridir. Sert mozzarella, öncelikle pizza yapımında, ayrıca çeşitli salatalarda, güveçlerde, lazanyalarda kullanılır. Mozzarella, calzone turtası yapmak için de kullanılır.

Salata ve soğuk meze hazırlamak için beyaz mozzarella topları kullanılır, ulusal yemek caprese’dir (mozzarella, domates dilimleri ve fesleğen yaprakları konur).

  1. Gouda

Sert Hollanda peyniridir. Yağ içeriği -% 48-51 aralığında. Orta büyüklükte daire şeklindedirler.. Tadı önce hafiftir, ancak zamanla birlikte daha belirgin hale gelir.

Gouda, hafif kremsi bir tada sahip hafif bir peynirdir.

Olgunlaşma süresinde farklılık gösteren üç tür Gouda peyniri üretilir: genç Gouda, orta yaşlı Gouda (Gouda mittelalt) ve eski Gouda (alter Gouda).

  1. Parmesan Reggiano

Parmigiano-Reggiano, haşlanmış fakat preslenmemiş sert taneli  İtalyan peyniridir. Parmigiano, “Parma” olarak tercüme edilir. “Parmesan” Fransızca adıdır, aynı zamanda hem İngilizce hem de Türkçe’de parmesan benzeri tüm peynirler için ortak bir ad olarak kullanılır.

Ancak Parmesan Reggiano sadece Parmesan değildir. Otantik Parmigiano-Reggiano peyniri, hafif pürüzlü bir dokuya sahip, umami açısından zengin, keskin, karmaşık meyvemsi-fındıklı bir tada sahiptir. Düşük dereceli Parmesan biraz acı olabilir.

  1. Krem peynir

Krem peynir, süt ve kremadan yapılan yumuşak taze bir peynirdir. Krem peynir doğal olarak eskimez ve taze yenilmesi gerekir, bu nedenle diğer yumuşak peynirlerden farklıdır. Tat, doku ve üretim yöntemlerinde mascarpone ile daha karşılaştırılabilir.

  1. Pecorino Romano

Pecorino Romano, sert peynirler kategorisine ait tuzlu bir peynirdir. İtalya’da üretilmiştir. Üretimi için Lazio bölgesi ve Sardinya adası topraklarında otlayan koyunların sütü kullanılır.

Peynir, karakteristik tuzlu ağızda kalan tada sahip, kokulu ve baharatlıdır. Peynirin olgunlaşma süresi keskinliğini etkiler, genellikle 8 ila 12 aydır.


Bu içeriğe senin tepkin?

eğlendim eğlendim
394
eğlendim
güldüm güldüm
250
güldüm
şaşırdım şaşırdım
610
şaşırdım
beğendim beğendim
319
beğendim

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir