Meme Kanserini Önlemek İçin Yiyecekler


Meme kanserinde tamamen zararsız ve hatta birçok durumda tavsiye edilen yağlı balıklar vardır. Balık yağında kolay sindirilebilir ve yararlı asitler bulunur. Bitkisel yağ ve kızarmış yiyeceklerin tüketimini sınırlamanızı öneririz. Yüksek kaliteli yağ – keten tohumu veya zeytinde pişirmek daha iyidir.

Ayrıca, yiyeceklerde kolesterolün büyümesini engelleyen yiyecekler bulunmalıdır: sebzeler (havuç, sarımsak, soğan), meyveler (avokado, elma), otlar, balık, karabuğday ve yulaf ezmesi, ceviz.

Yeşil çay

Tüm içeceklerin kralı olan yeşil çay, bol miktarda antioksidan içerir. Kanserin erken evrelerinde kimyasal değişikliklere katılan aktini (hücresel protein) etkiler. Yeşil çay bu süreci engeller. Her gün iki ila üç küçük fincan yeşil çay içmenizi öneririz.

Havuç

Havuç, yüksek falcarinol (sebzeyi mantardan koruyan doğal böcek ilacı) içeriği nedeniyle kanser riskini azaltır. Günde küçük bir havuç yemeniz önerilir – falcarinol büyük dozlarda zehirlidir, aşırıya kaçmayın.

Elma

Kimyasal antosiyanin, tümör hücrelerinin büyümesini engeller. Bir elma, üç adet 500 mg C vitamini tableti kadar antioksidan içerir. Evet ve elmanın tadı haplardan daha iyidir.

Yaban mersini

Yararlı özellikleriyle bilinen yaban mersini, tümör oluşumunu önleyen pterostilben (doğal bir antioksidan) ve ayrıca tümör hücrelerini yok eden diğer maddeleri içerir. Pterostilben, tehlikeli hücrelerin büyümesinden sorumlu genleri bloke eder ve böylece onu yavaşlatır. Bu madde kanseri tedavi edemez, ancak önleme için vazgeçilmezdir. Bu nedenle günde bir bardak yaban mersini sağlık açısından oldukça faydalı olacaktır.

Soğan

Flavonoidler, zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidanlardır. Soğanlarda birçok flavonoid bulunur. Kanserden korunmak için keskin kokan diğer soğan çeşitleri daha etkilidir.

Lahana

Lahana, meme kanseri riskini azaltan folat içerir. Hastalığın önlenmesi için farklı lahana çeşitlerinde bulunan maddelerin bir arada kullanılması faydalıdır. Her gün sadece iki porsiyon lahana olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Domates

Likopen, hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize ederek meme, mesane, akciğer, prostat ve kolon kanseri riskini azaltan bir antioksidandır. Domates bu madde açısından zengindir. Domates ayrıca C vitamini içerir. Günde 22 mg likopen ideal dozdur, iki çay kaşığı domates püresine karşılık gelir. Likopen en iyi konserve veya pişmiş gıdalardan emilir.

Brokoli

Bu, kansere neden olan maddeleri parçalayan ve bağışıklık sistemini güçlendiren glukozinolatlar açısından zengindir. Haftada 3-4 porsiyon yemek tavsiye edilir. İyileştirici maddelerin kaybolmaması için brokoliyi buharda pişirmek daha iyidir. Yumuşak başlı en kullanışlı çeşitler – daha fazla aktif içerik içerirler.

Su Teresi

Serbest radikallerle savaşan maddeler olan beta-karoten ve lutein seviyesini arttırır. Özellikle su teresinin sigara içenler için faydalı olduğu kanısındadır. Yeşil yapraklar baharat olarak kullanılır, tadı acı ve ekşidir ve aroması yaban turpu aromasına benzer hoş, keskindir. Salatalar onlarla zenginleştirilir ve baharatlı otlar eklenerek bağımsız bir yemek olarak da kullanılır. Her gün 85 gram yemek tavsiye edilir.

Şili Biberi

Biber sadece müstehcenliğiyle tanınmaz. Tadını, kanser hücrelerinin mitokondrilerine saldıran bir madde olan kapsaisine borçludur. Aynı zamanda kapsaisin sağlıklı dokulara zarar vermez. Baharatlı yiyecekleri tercih eden Hintliler ve Meksikalıların kansere yakalanma olasılıklarının Avrupalılara göre daha düşük olmasının nedeni budur.


Bu içeriğe senin tepkin?

eğlendim eğlendim
238
eğlendim
güldüm güldüm
103
güldüm
şaşırdım şaşırdım
435
şaşırdım
beğendim beğendim
229
beğendim

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir